Večkrat slišim od staršev, da njihov otrok ne bere. Da ga ne morejo pripraviti do tega, da bi vzel kakšno knjigo v roke. Če pa se že z muko pripravi do tega, so to »samo neki brezvezni stripi«, v katerih otrok samo gleda slike in jih ne povezuje z besedami. In prepričani so, da na ta način strip že ne more zadostiti kriterijem knjige.
Pa je to res?
0 Comments
Danes, 2. aprila, praznujemo mednarodni dan knjig za otroke. Ob tej priložnosti vam podarjam pravljico Čokolada z dvema rokama iz knjige Timbuktu, Timbuktu, ki sta jo ustvarila pisec letošnje poslanice Peter Svetina in ilustrator Damijan Stepančič, ki je ob tej priložnosti naredil plakat in zgibanko.
Danes si privoščite še prav posebno zajeten kup pravljic in zgodbic. Naj vas domišljija ponese na svojih krilih, če že ne moremo potovati drugače. Pa ne pozabite na čokolado! Kaj boste pa vi brali danes?
Danes, ko otroci dneve zaradi koronavirusa preživljajo več ali manj doma, imajo tudi več časa za branje. Ne veste, kako jih spodbuditi, da bi vsaj nekaj minut na dan vztrajali pri knjigi? Poskusite z naslednjimi preizkušenimi zabavnimi oblikami branja (pst, kradem jih Rožletovi učiteljici).
Ilustracija: Tanja Komadina za NMSB2019 Nacionalni mesec skupnega branja, ki ga letos drugič obeležujemo med 8. septembrom - mednarodnim dnem pismenosti, in 13. oktobrom - zaključnim dnem v Tednu otroka, je odlična priložnost, da se tudi družine priključite številnim knjižnicam, vzgojno-izobraževalnim zavodom, javnim in zasebnim institucijam, nevladnim organizacijam in drugim ustanovam, ki delajo na področju spodbujanja bralne pismenosti in prizadevanja za dvig bralne pismenosti pri nas.
Ljubitelji knjig – še posebej tisti, ki ne živimo na obali – vemo, da ni boljšega poletja od tistega, preživetega na plaži. Zvok valov, vonj po mešanici soli in tiskarske barve, topel zrak in mehek pesek, daleč stran od vrišča otrok in klepetavih sosedov, so odlična kombinacija za sprostev ob knjigi. Haaa, česa bi si človek želel več?
Razen dvoma, ali ste s seboj vzeli dovolj velik kup knjig, ki vam bodo na počitnicah krajšale čas, se lahko med branjem na plaži soočite tudi z več težavami. Morda se je popolna knjiga izkazala za drugačno od pričakovanj. Morda ste na plažo vzeli svoj e-bralnik ali knjige iz knjižnice in jih s slano vodo in peskom uničili. Morda so vaš mir zmotili razigrani otroci in nadležni turisti, zato se ne morete osredotočiti na roman, ki bi ga tako radi dokončali. Težave vam ne smejo preprečiti, da se ne bi popolnoma predali užitku ob branju na plaži. Z naslednjimi nasveti lahko odpravite vse te majhne težave in si povrnete blaženost knjižnih moljev. Deževno vreme in luna v ribah nista ravno moja prijatelja, zato danes samo ena kratka zgodbica, ki sem jo pred časom prebrala in o kateri sem veliko razmišljala.
Nikoli ni prepozno, da v roke vzameš knjigo. Mogoče ti prav knjiga lahko reši življenje. Ne verjameš? Beri dalje.
Pred kratkim je bil na portalu Siol.net objavljen pogovor z raziskovalko Ano Vogrinčič Čepič o naših bralnih navadah. Celoten članek si lahko preberete tukaj.
Zakaj dovoliti otrokom, da si sami izbirajo, kaj bodo brali, in kako vseeno imeti vajeti v rokah16/1/2019 Danes je večino otrok težko prepričati, da bi v roke vzeli knjigo, saj jih pritegnejo številne druge stvari in dejavnosti. Moramo biti pošteni - težko je tiskani knjigi tekmovati z računalniškimi igrami, družbenimi mediji, druženju s prijatelji. Zato otroci težko prežvečijo še tistih nekaj obveznih knjig za domače branje, že precej manj jih bere za bralno značko, kaj šele da bi brali za zabavo. Zato je ena najboljših stvari, ki jih lahko naredimo starši, učitelji oziroma skrbniki, da pustimo otrokom, da si sami izbirajo knjige.
|