Učinkovito pisanje je toliko umetnost kot tudi znanost in to velja tudi za pisanje bloga. Blog je lahko odličen način, da se povežete s svojim občinstvom in prek njega delite svoje znanje. Z blogom se lahko uveljavite tudi kot strokovnjak za določeno področje. Vendar je vsak dan na najrazličnejših blogih po vsem svetu objavljenih več kot milijon objav, zato je težko prodreti skozi vso to silno množico sporočil, da bi prišli do tistih, ki bi jih vaša informacija zanimala. Poglejte, kako lahko napišete vsebino, ki bo pritegnila bralce in vzbudila pozornost, spodbudila odziv na družbenih omrežjih in vam pomagala pri širitvi vašega kroga bralcev.
Ljudje, ki se ukvarjajo z digitalnim marketingom pozabljajo, da je pisanje bloga eno najmočnejših orodij za njihovo promocijo. Res je, da zahteva veliko časa in angažmaja, še posebej če ustvarjalcu manjka pisateljska žilica, vendar je blog enostaven način, kako ustvariti vsebine, ki jih lahko potem delite prek družbenih omrežij, iz njih ustvarjate vsebine za seminarje, webinarje in multiplicirate druge vsebine, s katerimi privabite vaše bralce in potencialne kupce.
Komu pišem?
Če boste pisali blog o knjigah, kdo bo vaša ciljna skupina? Zreli bralci? Učitelji? Bralci, ki potujejo? Bralci, ki kuhajo? Navdušeni pisci? Najstniki? Družine? Mame na domu? Fitnes fanatiki? Podjetniki?
Če z blogom šele začenjate, je najbolje, da najprej ustvarite avatar vašega idealnega bralca – v mislih ustvarite osebo, katero boste z blogom nagovarjali, ki bo navdušena nad vašimi nasveti ali ji bodo vaše objave prišle prav, ji pomagale rešiti kakšen problem ali premagati kakšno oviro, jo navdihnile, osrečile … Ker večino bloga Literarna lekarna predstavljajo osebni vtisi o prebranih knjigah, ni ravno oblika bloga, ki bi bila namenjena marketingu, sem sčasoma vseeno ustvarila rubrike, ki odgovarjajo na različna vprašanja bralcev. K mnenjem o prebranih knjigah sem namreč dodala še rubriko Berem, kjer so nasveti za spodbujanje branja, s katerimi nagovarjam starše otrok in prepričujem tiste, ki še niso navdušeni bralci, pred kratkim pa sem dodala še nasvete za uspešno ustvarjanje blogov. Zavedam se, da gre pri vseh treh rubrikah za tri različne ciljne skupine, ki pa imajo kljub temu nekatere skupne točke.
Ustvarite blog in svojo domeno
Več o tem, kako ustvariti svoj blog, izveste v članku Knjižni blog: Kako naj začnem. Kljub temu, da govorim o knjižnem blogu, se tudi ustvarjanje drugih vsebin začne na enak način.
Za ustvarjanje svojega bloga torej potrebujete domeno z imenom vašega bloga ter strežnik, na katerem bo vaš blog gostoval.
Če že imate svojo spletno stran, pa bi ji želeli dodati še blog, to lahko enostavno ustvarite tako, da spletni strani dodate novo podstran. V meniju bo videti kot nov zavihek, v spletnem naslovu pa kot poddomena, npr. blog.vašepodjetje.si ali vašepodjetje.si/blog.
Ustvarite svojo prvo objavo na blogu
Preden začnete razmišljati o svoji prvi objavi, se morate vprašati, o čem želite sploh pisati. Sprva je tema lahko zelo splošna. Če boste želeli ustvariti knjižni blog, boste torej pisali o knjigah. Če ste strokovnjak, terapevt, coach ali kaj podobnega, boste verjetno pisali članke o osebnostni rasti, premagovanju ovir, doseganju ciljev – pač o tem, kar je vaša specializacija. To bo vaša vsebinska niša.
Če se boste odločili, da boste pisali knjižni blog, morate odgovoriti na vprašanje, na kaj se boste osredotočili: na leposlovje za odrasle, knjige za otroke, mladinske romane, znanstveno fantastiko ali na stvarno literaturo z vašega delovnega področja? Pri določanju niše ne pozabite, kdo je vaš idealni bralec in kako mu z vašim blogom lahko pomagate. Nato pa razmislite, kaj bo tema vaše prve objave. Preden se lotite svoje prve recenzije knjige, lahko izberete popolnoma splošno temo – torej: Zakaj rad/rada berem? Kaj me pri knjigah najbolj navdušuje? Nato pa iz tega članka izpeljete nadaljnje članke in objave, npr. Pet knjig mojega otroštva, Pet knjig, ki me navdihujejo, Pet knjig o knjigah za knjižne molje … Pri pisanju bloga namreč obstaja več vrst člankov, ki jih lahko uporabite pri pisanju knjižnega bloga (s primeri): Lahko pa vsebino uporabite tudi večkrat. Na primer z recenzijami več knjig s podobno tematiko ustvarite seznam npr. Knjige o epidemijah (te so sedaj še posebej popularne, not!), Knjige za osamljene, nesrečno zaljubljene … Knjige za ljubitelje mačk/psov, Najboljše knjige o urejanju doma, Pet knjig, ki bodo spodbudile vašo ustvarjalnost, ipd. Če vam je kakšen avtor še posebej ljub, tako da nikoli ne zamudite novega izida njegove knjige, lahko napišete kurirano objavo, npr. Pet knjig Alice Munro, ki morate nujno prebrati ipd.
Omislite si delovni naslov
Ko gre za recenzije knjig, sama najprej kot delovni naslov zapišem ime in priimek avtorja in naslov knjige. To so tudi odlične ključne besede, po katerih ljudje iščejo vsebine prek spletnih brskalnikov.
Ko pa želite ustvariti druge vrste članek: seznam, nasvet, novico, si najprej omislite nekaj delovnih naslovov, s katerimi isto vsebino opišete z drugimi besedami, iteracijami ali različnimi načini pristopa k temi. Na ta način se boste lažje osredotočili na pisanje, saj vas bo že naslov vodil do tistega, kar ste hoteli povedati. Če pogledamo konkreten primer: Želela sem napisati nov prispevek za rubriko Blogerski nasveti. Prvi članek, ki sem ga napisala, se je nanašal na to, kako sploh ustvariti svoj knjižni blog. Govoril je o splošnih informacijah glede tehničnih zahtev, določitve teme, ciljne skupine in podobno. Nov članek bi se nanašal konkretno na ustvarjanje objav na blogu. Kako naj nekdo, ki se šele loteva bloga, stori, da bo njegova objava dosegla bralce. Preden sem se lotila pisanja tega članka, sem si napisala naslednje delovne naslove: Kako doseči bralce? Kako napišem zanimiv članek? Kako se lotiti pisanja člankov za blog? Kako napišem dobro objavo na blogu? Vidite, kako se je tema razvijala od delovnega do končnega naslova?
Čeprav delovni naslov morda ne bo končni naslov, še vedno ponuja dovolj informacij, ki vas bodo vodile od zelo splošnega k bolj specifični vsebini.
Kaj morate upoštevati, ko se odločate za naslov članka
Potencialni bralec vaših objav bo najprej prišel v stik z naslovom vašega članka oziroma objave. Naj bo to v spletnem brskalniku, naslovu elektronskega sporočila, ki ga bo dobil v svoj poštni nabiralnik ali na straneh družbenih medijev, naslov bo v veliki meri edina stvar, ki jo bo od sporočila dejansko tudi videl in zaznal.
V tej fazi je vaš cilj, da potencialni bralec klikne na naslov vašega članka in dostopi do vsebine. Zato je zelo pomembno, da ta odraža vsebino, hkrati pa naj bo naslov privlačen in prepričljiv, saj bodo le tako ljudje želeli prebrati še več.
Naredite vsebinski načrt
Včasih so objave na blogu lahko zelo dolge in vsebujejo veliko informacij (kar poglejte ta članek), med katerimi se tako bralec kot pisec hitro izgubita. Zato je pomembno, da si že pred pisanjem članka organizirate informacije, ki jih nameravate zapisati, v obvladljive sklope.
Portali kot so Weebly, Wix, Wordpress vam pri tem izdatno pomagajo z že v naprej nastavljenimi »zidaki«, ki jih samo polagate enega na drugega oziroma poleg drugega. Tako določite, kje in kakšni bodo naslovi in podnaslovi, kje se bo nahajal tekst, seznami, nasveti, povezave, citati in fotografije. Ti razdelki pomagajo razbiti vsebino na obvladljive sklope in hkrati pa olajšajo branje vsebine. S tem lahko tudi določite vrstni red informacij. Vsaka objava naj sestoji iz:
Napišite uvod (in naj bo privlačen)
Poleg naslova je uvod ponavadi tisti, ki pritegne pozornost bralca. Če boste bralca izgubili v prvih nekaj odstavkih - ali celo stavkih - uvoda, bo nehal brati, še preden bo prišel do bistva vaše objave. To lahko storite na več načinov: povejte zgodbo ali šalo, bodite sočutni ali bralca navdušite s kakšnim zanimivim dejstvom o knjigi, ali avtorju, povejte, kaj vas je pri knjigi najbolj navdušilo. Pri recenziji knjige bo to zadostovalo.
Če pišete blog z drugih področij, kot na primer pišem za rubriko Blogerski nasveti, v uvodu opišite še namen objave in razložite, kako bo članek obravnaval težavo, ki jo ima bralec, in kako bo pomagal izboljšati njegovo delo oziroma življenje. S tem bo imel dober razlog, da bere dalje.
Vsebinsko jedro
Ko pišete dolgo objavo na blogu, jo razdelite na več manjših sklopov, ki naj vsak nosi svoj podnaslov. Primarno orodje za branje besedil s spleta so danes pametni telefoni, zato ne pozabite preveriti, kako bo vaša objava vidna na manjših ekranih. Spletne strani blogov omogočajo, da to preverite že pred objavo.
Vsak podnaslov naj predstavlja vsebinski sklop, ki vsebuje krajšo, zaključeno vsebino. Vsi manjši sklopi skupaj pa so združeni v večjo celoto - članek. Tako je veliko lažje poglobljeno predstavljati določeno temo (in s tem ustvariti boljšo, celovitejšo vsebino). Pa tudi celoten potek pisanja bloga vam bo na ta način precej manj zastrašujoč. Kako pa zastaviti vsebino? Poleg nekaj osnovnih podatkov o knjižni izdaji in o vsebini, je predvsem pomembno, da svoje vtise zapišete iz srca, tako, kot se vas je vsebina najbolj dotaknila. Pri tem bodite avtentični in zaupljivi. Bolj kot boste izhajali iz sebe, bolj radi vas bodo bralci brali. Ni dovolj, da bralcem posredujete koristne informacije. Videti vas morajo kot osebo, ki jo iščejo, da jim bo dala informacije, ki jih potrebujejo. Ni dovolj, da samo nanizate nekatere podatke, ki jih lahko dobijo na spletnih straneh založb ali pri vseh drugih blogerjih. Dati jim morate razlog, da izberejo VAS. Ne veste, kaj sem mislila s tem? Pomislite: Kateri so vaši najljubši trije blogerji? Zakaj jih spremljate? Zakaj vas navdušujejo? Je to zato, ker uporabljajo odličen jezik in se nikoli ne zatipkajo? Ali zato, ker vam je všeč vizualna podoba njihovega bloga? Ali zato, ker berejo iste knjige kot vi? Ne, zato ker izžarevajo energijo, ki jo želite izžarevati tudi sami, ker so vam podobni osebnostno, ker so dosegli, da jih imate za prijatelje. In to dosežejo ravno s svojim osebnim stilom pisanja. Še nekaj nasvetov za pisanje glavne vsebine:
Zaključek
Ljudje, ki radi preberejo vaše objave od začetka do konca, so pogosto bolj zainteresirani za sodelovanje z vami in vašo blagovno znamko, radi se bodo prijavili za prejemanje e-poštnih sporočil, pa tudi za nakup izdelkov, za obiskovanje spletnih seminarjev ipd., če se ukvarjate tudi s tem. To lahko učinkovito izkoristite tako, da pozovete bralce k odzivu:
Kaj pa poleg vsebine?
Čeprav se vsi trudimo pri pisanju knjižnega bloga poudarjati notranjo lepoto, bogastvo misli in lepoto jezika, pa je pri samem pisanju knjižnega bloga pomembna tudi zunanja lepota, da blog izgleda lepo in privlačno. Zato je pomembno, da na njem objavljate privlačne in lepe fotografije, grafike, GIF-e.
Mogoče to deluje nekoliko plehko, vendar, priznajte, da radi pogledate lepe slike. Želimo gledati lepe stvari. Pa tudi znanstveno je dokazano, da objave s slikami delujejo bolje kot objave brez.
Mislite, da niste spretni pri fotografiranju?
Kaj morate pri izgledu bloga še upoštevati
Prepričajte se, da vizualne slike niso preveč močnih barv, da bi bralce bolele oči. Sama imam sicer pri fotografijah rada privlačne in močne barve, a vseeno skušam pred objavo s kritičnih očesom preceniti, ali bodo bralca odbile ali prepričale. Ni vam treba biti minimalističen, a imejte v obziru vsebino – torej, če pišete o knjigi, naj bo njena naslovnica v ospredju.
Pisava v blogu naj bo lahko berljiva. Preizkusila sem kar nekaj tipografij, celo vsake toliko časa pisavo zamenjam, saj iščem najboljšo, ki bo odgovarjala mojemu karakterju in bila hkrati prijazna do bralca. Glede na uporabo šumnikov in sičnikov v naši pisavi so še vedno najbolj prijazne pisave iz družine Serif. Prepričajte se, da uporabljate pisavo, ki je lahko berljiva. Naslovi imajo lahko bolj drzno, neobičajno pisavo, dokler je lahko berljivo ostalo besedilo. Prav tako poskrbite, da pisava ne bo premajhna in preveč stisnjena (tako po razmiku med črkami kot po višini vrstice). Naj diha. Prepričajte se, da je vaš blog enostavno uporabljati, da se strani hitro nalagajo. Predvsem pa, da bodo bralci najnovejše objave hitro našli. Če moram porabiti več kot 5 sekund samo za iskanje vaše najnovejše objave - ste zgodovina. Nihče nima časa za to. Najnovejše objave objavite na naslovni strani bloga, ne samo na podstraneh.
Imate še kakšno dodatno vprašanje, povezano s pripravo člankov za objavo na blogu? Poiščite me na Facebooku @literarna.lekarna.alenka.strukelj ali Pinterestu @literarna_lekarna in pod objavo članka pustite komentar. Z veseljem bom odgovorila na vsa vaša vprašanja.
0 Comments
Leave a Reply. |
Živjo!
|
KONTAKTILiterarna lekarna
Alenka Štrukelj, s. p. Gorenjskega odreda 14 SI-4000 Kranj +386 40 478 009 literarnalekarna@gmail.com |
SODELOVANJE |
|