Imaš rad vonj po knjigah in zgodbe, ki jih pripovedujejo? Svoje prijatelje nenehno obveščaš o novih izidih knjig ali jih nadleguješ s svojimi bralnimi vtisi? Svoje ocene in mnenja že objavljaš na spletnih platformah, kot je na primer Goodreads? Potem si sigurno že kdaj razmišljal, da bi začel pisati svoj literarni blog.
Ne bom ti rekla, da je to lahko delo ali da poznam vse odgovore na tvoja vprašanja. Čeprav svoj blog Literarna lekarna pišem že dobra tri leta, se še vedno najdejo nasveti, od katerih se lahko tudi sama veliko naučim. Ker mi veliko ljudi postavlja vprašanja, kako se lotiti bloganja o knjigah, sem se odločila, da sestavim hitri vodič za popolne začetnike bloganja. Kaj je literarni blog?
Literarni ali knjižni blog je spletni dnevnik, v katerega zapisuješ svoje vtise in mnenja o knjigah, ki si jih prebral, seznamih knjig, ki bi jih rad prebral, o obiskih literarnih dogodkov, navdušenjem nad različnimi izdelki za ljubitelje knjig …
Omogoča ti, da se prek spleta povežeš s podobno mislečimi, z njimi izmenjuješ mnenja o prebranih knjigah, lahko pa celo prejmeš recenzijske izvode od avtorjev ali založnikov. Sama sem svoj literarni blog Literarna lekarna začela pisati leta 2016, ko sem zaradi izgorelosti ostala doma. Knjige so mi pomagala do čustvenega ravnovesja, saj sem – med zapisovanjem svojih vtisov o knjigah ugotovila, da me to pomirja, daje samozavest in priložnost, da se povežem z drugimi knjižnimi navdušenci ter z njimi delim svoje izkušnje – z upanjem, da bodo pomagale tudi njim. Priznam, da svoj blog zaenkrat pišem še za hobi, si pa želim, da bi ta kmalu prerasel v posel. Tudi tisti, ki nimate namena pisati o knjigah, bi pa radi redno pisali o čem drugem, kar vas navdušuje, boste v nadaljevanju našli nekaj osnovnih nasvetov, kako se lotiti spletnega dnevnika ali bloga. Bloganje za začetnike: Kako do knjižnega bloga v šestih preprostih korakih
1. korak: Izberite ime bloga in domeno
Kako si izbereš svojo blogersko identiteto in ustvariš blagovno znamko
Za odločitev o tem, kako boste poimenovali svoj blog, si vzemite čas. Dobro razmislite, katero ime bo poleg vsebine odražalo tudi vašo osebnost in stil. Seveda more biti ime edinstveno. Ime bloga je vaša blagovna znamka, po kateri želite biti prepoznavni. WWW naslov mora biti zato privlačen, opisen in samo vaš.
Preden se odločite za ime, se morate prepričati, da ga ne uporablja že kdo drug, pa tudi da katera od besed oziroma besednih zvez v njem še ni zaščitena kot blagovna znamka. Sama sem pred izbiro imena razmišljala o svojem poslanstvu, torej zakaj sploh pišem blog, kaj bi rada z njim posredovala ljudem. Odgovor sem našla čisto po naključju. Ker so mi knjige pomagale, da sem v težkih časih našla svoje ravnovesje – bile so zdravilo za mojo dušo, sem želela, da z njimi pomagam tudi drugim. Zdravila pa se dobijo kje drugje kot v lekarni. K odločitvi mi je pomagala tudi plavajoča knjigarna s tem imenom iz knjige Poletje v Provansi, v kateri knjigarnar točno ve, katero knjigo priporočiti za katero srčno oziroma duševno tegobo. Zato torej Literarna lekarna. Ime Literarna lekarna uporabljam tudi na drugih družbenih omrežjih, kot so Instagram.com/literarna_lekarna Facebook.com/literarnalekarna ali Pinterest.com/literarna_lekarna Če boste za ime bloga kopirali ali uporabili že zasebeno ime (tudi, če mu boste dali drugačno končnico, npr. .blog namesto .org), bo to vrglo slabo luč na vas in vaše delo, hkrati pa bo ustvarili zmedo med bralci, saj ne bodo vedeli, komu dejansko sledijo. Težava pa so v takem primeru lahko tudi avtorske pravice. Če želite trdno blagovno znamko, morate biti edinstveni in konsistentni.
Kaj morate še upoštevati pri določitvi imena vašega spletnega dnevnika:
Kako ustvariti domeno / spletni naslov knjižnega bloga
Pogosto se ljudje že v tem koraku ustrašijo in prenehajo razmišljati o svojem blogu. Vendar, ne obupajte! Ni tako težko, kot se zdi! Potencialnim ustvarjalcem bloga je na voljo več brezplačnih platform, kot so Wordpress, Weebly, Wix, Blogger in druge. Ta spletna mesta so brezplačna, še posebej, če uporabljate domeno, ki se konča z imenom platforme (npr. ime.wordpress.com ali ime.weebly.com ipd.). Če se odločite, da boste ustvarjali blog le za hobi, če z blogom ne nameravate služiti ali če v blog ne želite investirati denarja, vam bo ta oblika imena popolnoma zadostovala. Če pa želite postati resnejši knjižni bloger, vam priporočam, da si ustvarite svojo osebno domeno. V začetku, ko še nisem vedela, kam me bo ta blog pripeljal, sem sicer uporabljala domeno literarnalekarna.weebly.com. Vendar sem sčasoma ugotovila, da je predolga, da deluje nekako neresno in da jo je v spletnih iskalnikih, kot je Google, težko najti. Tako sem se odločila za nakup domene literarnalekarna.com, ki izgleda bolj »profesionalno«. Na ta način vas bodo lažje našli tudi avtorji, založniki in bralci. Osebno priporočam tudi, da pri oblikovanju imena uporabite končnico .com, saj ji ljudje bolj zaupajo kot pa .si, .org ali celo .blog. Domeno lahko kupite prek različnih ponudnikov, kot so v Sloveniji npr. Domenca, Neoserv, Hitrost in drugi. Sama sem se odločila, da domeno kupim kar prek platforme Weebly, na kateri gostuje moja spletna stran. Kot rečeno, poleg imena - domene potrebujete še platformo, na kateri bo vaša spletna stran gostovala. Večina blogov, ki jih danes najdemo na spletu, gostuje na platformi Wordpress, kjer je v osnovi možno brezplačno ustvariti spletno stran. Meni žal ni odgovarjala. Moja spletna stran gostuje na platformi Weebly. Weebly mi je všeč predvsem zato, ker je postavitev spletne strani prilagojena tudi popolnim začetnikom, kot sem bila na začetku sama. Iz bogatega menija gradnikov lahko le s funkcijo povleci-in-spusti ustvariš čudovito spletno stran. Zdi se mi zelo enostavna za uporabo, je fleksibilna in omogoča več kot 100 različnih predlog tipov blogov, portfeljev, spletnih trgovin in drugih oblik spletnih strani za osebno rabo, organizacije in podjetja. Poleg tega si lahko dodatno naložite še vtičnike, namenjene prav blogerjem, in s tem naredite vašo spletno stran še bolj uporabno.
Sama sem prek spletne platforme Weebly priskrbela tudi svojo edinstveno domeno. Ime domene na Weeblyju vas bo stalo okrog 20 USD na leto. Za gostovanje pa boste odšteli od 8 USD na mesec za začetni paket storitev. S širjenjem nabora storitev narašča tudi cena, vendar lahko že z osnovnim paketom ustvarite lično in uporabno spletno stran. Slaba stran osnovnega paketa je predvsem ta, da se ne boste mogli izogniti njihovi reklami. Pri dražjih paketih pa je ta funkcija umaknjena.
Že njihov Pro paket (mesečna pristojbina je 12 USD, če plačaš za celo leto) poveča število ponujenih vsebin. Lastnik lahko poveže več domen, paket vključuje shranjevanje neomejene količine podatkov, zagotavlja tudi napredno spremljanje SEO podatkov, boljšo varnostno zaščito podatkov, možnost HD video in audio vsebin ter tehnično podporo 24/7. * Dodatno * Nekateri ponudniki gostovanj proti plačilu omogočajo tudi, da ustvarite svojo osebno elektronsko pošto z imenom vaše spletne strani (primer: alenka@literarnalekarna.com). Če boste blog ustvarjali le za hobi, vam bo vaš osebni e-naslov popolnoma zadostoval. Tudi sama za komunikacijo s svojimi partnerji in bralci uporabljam e-poštni naslov literarnalekarna@gmail.com. Čeprav mogoče ne izgleda tako profesionalno, meni zadošča in zaenkrat ga ne mislim spreminjati.
2. korak: Kako ustvarite izgled vašega knjižnega bloga
Izberite temo knjižnega bloga
Potem ko ste zaščitili ime vašega knjižnega bloga in ustvarili domeno, morate zasnovati podobo vaše spletne strani.
Preden začnete pisati o knjigah, se morate vprašati: Kako želite, da so izgledajo vaše strani? Kje bodo osnovni podatki o strani? Kako bo izgledala menijska vrstica? Kaj bo na njej? Kako bo razvrščene objave - ena pod drugo, v dveh ali več stolpcih? Ali bo viden le naslov ali tudi nekaj besedila? Kje bodo gumbi za deljenje vsebine? Ali želite ustvariti stransko vrstico, na kateri boste imeli nekatere stalne rubrike (npr. O avtorju, Iskalnik, Zadnje objave ipd.)? Katere barve želite povezati s svojo blagovno znamko? Na platformah, kot so Weebly, Wordpress, Wix ali Blogger, je to zelo enostavno, saj ponujajo brezplačne, že prednastavljene teme. Izberite temo, ki:
3. korak: Ustvarite svoje prve strani na blogu
Preden ustvarite svojo prvo recenzijo na blogu, morate ustvariti še nekaj obveznih strani, ki so bolj statične narave in jih boste le občasno spreminjali in dopolnjevali.
To so strani, na katerih opišete, kdo ste, na kakšen način lahko avtorji in založniki sodelujejo z vami, če nameravate izvajati nagradne igre, lahko določite pravila izvajanja le-teh, potem je tu še Politika piškotkov in zasebnosti, pa pravila glede sponzorskih objav ipd. Tukaj še nekaj več stvari o straneh, ki jih kot knjižni bloger morate ustvariti: O MENI / SPOZNAJ ME Na tej strani boste napisali nekaj več o vas, da vas vaši bralci bolje spoznajo. Bolj kot jim boste podobni, bolj se bodo identificirali z vami, raje vam bodo sledili. Kdo ste? Kaj imate radi? Povejte kakšna zabavna dejstva o sebi. Kaj vas poleg branja še veseli in navdušuje? Zakaj ste začeli s knjižnim blogom? Kako ste začeli? Zakaj je vaš blog poseben? O kakšnih knjigah nameravate pisati? Kakšne so vaše kompetence in reference, kar se tiče pisanja člankov o knjigah? Katera je vaša najljubša knjiga? Seveda ne pozabite na svojo fotografijo. POLITIKA SODELOVANJA Z AVTORJI IN ZALOŽNIKI Ta stran je za knjižnega blogerja zelo pomembna. Z njo določite pravila, po katerih boste delovali, ko boste začeli dobivati prošnje za recenzije od avtorjev in založnikov. Lahko da vam bodo kar sami začeli pošiljati recenzijske izvode. Ker ste si sami določili nišo, torej, o katerih knjigah boste pisali, tu zapišite, katerih recenzijskih izvodov ne želite. Tako vam jih avtorji in založniki ne bodo pošiljali zaman. Vi pa bi se lahko znašli v stiski, ko jim boste morali razložiti, zakaj njihova knjiga ni primerna za vaš blog. Vseh knjig v vsakem primeru ne boste mogli prebrati, niti o njih pisati, zato sporočite avtorjem in založnikom, po kakšnih kriterijih in prioritetah boste knjige obravnavali. Na tej strani naj bodo torej podatki o naslednjem:
POLITIKA ZASEBNOSTI Stran Politika zasebnosti vključuje poglavja, kot so Izjava o omejitvi odgovornosti, Piškotki ter Varovanje zasebnosti. Ko začnete pisati blog, morate misliti tudi na to, da boste delovali etično in zakonito. Poskrbeti morate za zaščito avtorskih pravic, to je kdaj in pod kakšnimi pogoji lahko nekdo objavlja vaše članke, fotografije in drugo gradivo, ki ga boste objavljali. Če imate možnost, je dobro, da za pomoč pri sestavljanju besedila prosite pravnika. V varovanju zasebnosti morate navesti, kaj boste počeli s podatki vaših bralcev, če jih boste zbirali npr. za namene prejemanja e-novic, obvestil o novih objavah ali celo nagradnih igrah. Seveda sem lahko v tem primeru dodate tudi pravila poteka nagradnih iger, če jih boste izvajali. Tu navedite tudi na kakšen način boste pridobili izdelke, ki jih boste podarjali v nagradnih igrah.
4. korak: Kje dobiti knjige?
Kako do knjig, o katerih nameravate pisati?
Vseh knjig, o katerih boste želeli pisati, verjetno ne boste mogli kupiti. Prav tako ne mislite, da vam bodo avtorji in založniki kar takoj jedli iz roke, če jih boste poklicali v uredništvo in zahtevali brezplačni recenzijski izvod. Zato se morate najprej dokazati. Kako torej do brezplačnih knjig?
Vaša lokalna knjižnica Slovenija ima razvejano mrežo knjižnic, ki v okviru svoje javne službe zagotavljajo novosti s knjižnega trga dokaj hitro po njihovem izidu. Če ste novinec na področju bloganja o knjigah, bo knjižnica pravi naslov, kjer lahko dobite prve subjekte vaših zapisov. Tudi sama se rada še vedno podam v knjižnico, kjer vsaj prelistam novosti, dokler si jih ni moč rezervirati. Včasih, če me kakšna knjiga še posebej mika, pa se tudi postavim v čakalno vrsto in počakam, da bo knjiga prosta. Biblos Kot član katere od slovenskih splošnih knjižnic lahko brezplačno dostopate do e-knjig prek aplikacije Biblos. Pri registraciji poiščete akronim vaše knjižnice, vnesete svojo številko izkaznice ter geslo, nato pa v knjižnici poiščete knjigo, ki si jo želite izposoditi. Biblos sicer omogoča tudi nakup e-knjig. Knjige, ki ste si jih izposodili prek Biblosa, lahko berete na mobilnih napravah iOS (iPad, iPhone) in mobilnih napravah, ki jih poganja Android (mobilni telefoni, tablični računalniki in bralniki z e-črnilom). Naenkrat si lahko izposodite štiri knjige, ki pa jih zaenkrat ni mogoče ne rezervirati, ne podaljšati. Ko boste že napisali nekaj objav, si jih bodo lahko prebrali tudi avtorji in založniki. Ocenili bodo, ali je vaš blog vreden zaupanja in podpore v obliki brezplačnih recenzijskih izvodov. Verjemite, založniki radi preberejo objave knjižnih blogerjev in jih tudi delijo dalje na svojih družbenih omrežjih, izseke, ki jo jih še posebej navdušili, pa objavijo na svojih spletnih straneh. Bodite pa pazljivi: zagotovo ne bodo delili slabih ocen ali slabo pripravljenih besedil. Pri tem imam predvsem v mislih slovnične napake in zatipke, zato je obvezno, da pred objavo natančno preberete besedilo za seboj. Založniki Ko boste že nekoliko prepoznani na knjižnoblogerski sceni, vam bodo založniki radi posredovali recenzijske izvode. Nekateri vam bodo knjige pošiljali brez naročila, pri večini pa boste morali zanje zaprositi kar sami. Od založbe do založbe je odvisno, kdo je kontaktna oseba, ki vam bo posredovala knjige: ponavadi je to tisti, ki je zadolžen za odnose z javnostmi, lahko je prodajna služba, nekje celo sami uredniki. Kontakte najdete na poslovnih straneh založb. Avtorji Prav tako vas bodo kmalu našli tudi avtorji sami in vam posredovali svoje knjige v oceno. To se dogaja še posebej v teh časih, ko je v porastu število knjig, ki izidejo v samozaložbi. Gre predvsem za avtorje, ki svoje knjige tiskajo na zahtevo ali v manjši nakladi in nimajo veliko sredstev za promocijo, zato želijo izkoristiti vsak kanal, prek katerega bi svoje delo spravili do kupcev. Na vas je, da presodite, ali ponujena knjiga ustreza vašemu blogu po vsebini in kakovosti. Preden potrdim sodelovanje s samozaložnikom, se sama temeljito pozanimam o knjigi (ali bi me pritegnila njena vsebina, kako je oblikovana …) in o avtorju (kdo je, kakšno je njegovo ozadje, t. j. če gre za stvarno literaturo, ali ima potrebne kompetence in izkušnje za pisanje take knjige, če gre za leposlovje, ali je že prej izdal kakšno knjigo ipd.), pa tudi ali že obstajajo kje kakšne recenzije tega dela in kakšne so. Žal sem morala prav take avtorje že večkrat zavrniti, saj ali niso ustrezali niši, ki jo moj blog pokriva, ali pa ne bi mogla napisati pozitivne ocene o njihovem delu, čeprav verjamem, da so vanj vložili veliko truda. Vendar, pozor! Tisti, ki mislite, da boste ustvarili blog le za to, da boste dobivali brezplačne recenzijske izvode od avtorjev in založnikov in si tako obogatili svoje knjižne regale, lahko kar pozabite, da boste kdaj knjižni bloger. Zakaj? Glej pri naslednjem koraku.
5. korak: Napišite svojo prvo objavo na blogu
V tem poglavju navajam le osnovne korake za pisanje člankov, saj gre le za hitri vodič za popolne blogerske začetnike.
Najprej bi opozorila na dejstvo, da zagon knjižnega bloga ni lahko delo in ni nekaj, kar lahko opravite v pol ure. Že oblikovanje osnovnih strani vam bo vzelo kar nekaj časa, ko se boste lotili pisanja prvega članka pa boste potrebovali predvsem veliko vztrajnosti, iznajdljivosti in občutka za pisanje. Najprej morate seveda prebrati knjigo – brez tega žal ne bo šlo. Ko se boste lotili pisanja vtisov o njej, pa upoštevajte naslednje koristne nasvete: Vaš zapis o knjigi mora vsebovati:
Na kaj morate biti pozorni, ko pišete svoje objave na blogu:
6. korak: Povežite se z bralci
Nihče si ne želi, da bi objava, v katero ste vložili toliko misli in truda, ostala spregledana.
Listo svojih rednih obiskovalcev in bralcev bloga boste gradili počasi: ali bo to prek RSS feeda ali prek neposrednih obvestil o novih objavah ali celo z biltenom, s katerim boste obveščali bralce o novih objavah na blogu (o teh trikih več v naslednjih člankih). Poleg tega pa jo boste morali oglaševati tudi na družbenih omrežjih. Vzemite svoj blog kot platformo, na katero nalagate vašo vsebino, družbena omrežja pa kot oglasni panoje, ki bodo pritegnili bralce na vašo stran. Mogoče boste želeli objavi dodati posebne gumbe, s katerim bodo drugi lahko delili vaše objave na svojih družbenih omrežjih. Če vaša platforma tega nima, lahko na spletu poiščete vtičnik, ki to omogoča, in si ga namestite na vašo spletno stran. Eden takih je npr. Shareaholic, ki ga trenutno še preizkušam. Kako se bo izkazal vam povem kasneje. Zagotovo bo k večjemu dosegu vaših objav pripomoglo, da si ustvarite svoje profile na družbenih medijih, kot so:
Se sedaj počutite že kaj bolj samozavestne, da bi zmogli ustvariti svoj lasten knjižni blog?
Zgoraj so navedeni in opisani zares le osnovni koraki, kako začeti s pisanjem knjižnega bloga. Mogoče v tem trenutku celoten projekt izgleda res strašljivo, vendar, ko boste orodja enkrat začeli uporabljati, vam bodo stvari postale bolj domače in predvsem lažje. In takrat boste v ustvarjanju bloga začeli prav uživati. Več člankov na temo ustvarjanja knjižnega bloga najdete na spletni strani Literarne lekarne pod zavihkom Nasveti za blogerje. Če imate kakršnokoli vprašanje v zvezi z ustvarjanjem knjižnega bloga, mi pustite sporočilo v komentarju ali mi pišite na e-naslov literarnalekarna@gmail.com. Z veseljem vam bom pomagala.
Ta objava lahko vsebuje partnerske povezave na izdelke in storitve, ki jih priporočam. Če boste opravili nakup prek teh povezav, bom s tem zaslužila majhno provizijo, sami pa zaradi tega ne boste plačali nič višje cene.
2 Comments
Odličen prispevek; mislim, da bo koristen za blogerske začetnike, ki potrebujejo čisto praktične nasvete, zanimiv pa tudi za druge blogerje (ne le knjižne) – za primerjavo lastne poti in izkušenj pri ustvarjanju spletne strani. :)
Reply
Štrukelj Alenka
28/6/2020 11:45:25
Pozdravljena Iren,
Reply
Leave a Reply. |