Literarna lekarna
  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER

(Za)misli

Kaj me je naučilo delo od doma?

13/3/2020

0 Comments

 
Picture
Marsikdo je že kdaj pomislil na to, da bi pustil redno zaposlitev in začel svoje delo opravljati od doma. To se zdi kot obljuba večnih počitnic: nisi vezan na določen prostor, sam si razporejaš delovni čas, šef ti ne teži, saj si sam svoj šef … Zaradi epidemije korona virusa v teh dneh pa je marsikomu delo od doma hočeš nočeš postalo nova realnost. Nekateri se tega veselite, spet drugi ne. Nekaterim je delodajalec že kdaj prej omogočil začasno delo od doma, spet drugi se boste z njim srečali prvič. Ker ne vemo, koliko časa bodo ukrepi za zajezitev pandemiije veljali, je zato še toliko bolj pomembno, da se zavedamo, kako nam delo od doma lahko spremeni življenje.

Za vse v nadaljevanju predstavljam nekaj pasti, v katere sem pri delu od doma padla tudi sama, v naslednjem članku ponujam pa tudi rešitve, ki so mi pomagale delo od doma smotrno in učinkovito organizirati.
Večino kariere sem bila zaposlena v javnih službah, ki so mi omogočale socialno varnost, zagotavljale delo in v katerih sem lahko uspešno usklajevala delo in družino, ločevala delovni čas od zasebnega … Ko sem po prekinitvi pogodbe neuspešno iskala novo zaposlitev, sem se odločila, da se samozaposlim. Odločitev za delo od doma ni bila lahka: nanjo sem stopila s strahom, saj sem stopala na neznano področje, nisem vedela, ali se bom na njem znašla, ali mi bo uspelo. A po letu dni svoje odločitve ne obžalujem, saj sem se pri delu doma veliko naučila o sebi, spletla sem mnoge nove vezi in prijateljstva, drugačnega dela si sploh ne predstavljam več.

Sprva se je tudi meni zdelo, da gre za podaljšane počitnice: ves dan sem bila lahko v udobnih oblačilih, sama sem si razporejala in organizirala čas, predstavljala sem si, da bom tako lažje usklajevala delovni čas in čas za družino, predvsem pa bom stran od kaosa, ki mi je v redni službi jemal energijo in osredotočenost. 

A sčasoma sem se zavedela, da poleg ogromno pozitivnih plati, ki jih prinaša delo od doma, obstaja tudi druga plat, o kateri pa se le redko govori.
1. Osamljenost
Če se sprva zdi delo od doma oddih od hrupa in kaosa, ki vlada v pisarni, kmalu ugotoviš, da ti primanjkuje stika s sodelavci. Počutiš se osamljenega, izoliranega od sveta. V tem času je izolacija sicer dobrodošla, da virusa ne širimo, tudi sicer umik v tišino in osamo pozitivno vpliva na naše duševno zdravje, vendar ne v taki obliki in toliko časa, kolikor lahko v tem primeru pričakujemo. Med delavci v Vuhanu so že po mesecu dni v samoizolaciji opazili povečano raven depresije in anksioznosti. Vse zaradi pomanjkanja osebnega stika s sodelavci in nadrejenimi. Ljudje smo družbena bitja. Potrebujemo drug drugega, potrebujemo občutek vključenosti in pripadnosti, saj nam to daje smisel. Nič ne more zamenjati trenutkov, ko si v neformalnem pogovoru izmenjaš kakšno šalo, poklepetaš o tem, kaj se ti je zgodilo med vikendom, popiješ kavo, izmenjaš kakšen kuharski recept in podobno. 

Ob občutku osamljenosti se tudi hitro pojavijo občutki nekompetentnosti, pade samozavest, morala, poveča se strah pred napakami, še posebej pa - ker posameznik sam razpolaga s svojim časom - se zniža produktivnost. Zanimivo, kajne?

2. Pomanjkanje komunikacije
V času izolacije se pogosto zgodi tudi komunikacijski šum med vodstvom in zaposlenimi: ni dovolj navodil in informacij o tem, kaj se od delavca zahteva, ali te prihajajo prepozno, nepopolne, nasprotujoče si in iz različnih virov različna navodila … Odzivi na vprašanja, ki jih zaposleni potrebuje za nadaljnje delo, pridejo s tolikšnim zamikom, da se mu podre urnik dela, ki si ga je zastavil. Če je bil v pisarni glavno orodje, po katerem je zaposleni dobival informacije, telefon oziroma mail, se pri delu od doma ta lahko razširi še na SMS, videoklice, Messenger, videoklice - zaposlenemu je težko imeti nadzor nad tolikšnimi viri informacij, zato mora delodajalec oziroma vodja ekipe poskrbeti za konsistentnost posredovanja sporočil, da se kakšna pomembna informacija ne bi izgubila, bila napačno posredovana ali interpretirana. 

O tem, kako izboljšati komunikacijo in povezanost med zaposlenimi, ki delajo od doma v času izolacije, je napisal Robi Pritržnik na svojem blogu Delo doma, s katerim želi pomagati podjetjem pri vpeljavi delovnih procesov za delo od doma. 

3. Motivacija in odlašanje
Naslednja pomanjkljivost dela od doma je, da se moraš motivirati in organizirati sam. Nihče ne pride v tvojo domačo pisarno in reče, da je čas, da se lotiš stvari in katerih stvari. In če nisi resnično vešč tega, da vztrajaš pri nalogi, se hitro zgodi, da podležeš skušnjavi, da vsakih nekaj minut vstaneš, se sprehodiš do hladilnika, pocrkljaš psa ali se odzoveš na vsak klic mame ali prijatelja.

Pri delu od doma se namreč ves čas počutiš, kot da imaš nadzor nad situacijo. Tudi če ves dopoldan preživiš ob srebanju jutranjega kapučina, pregledovanju družbenih omrežij ali gledanju priljubljenih serij, pelješ na sprehod psa, še vedno verjameš, da ti bo uspelo v roku narediti določeno nalogo oziroma končati izdelek. Dokler te zadnji dan ne zagrabi panika. Takrat se tepeš po glavi,  kaj si zabušaval in bi naredil vse, da bi se tisti "izgubljeni" čas vrnil.

Kako ostati motiviran in produktiven med delom od doma

4. Usklajevanje časa za delo in družino
Ker so v času izolacije zaprti tudi vrtci in šole, morate zaposleni, ki delate od doma, ob delu poskrbeti še za svoje otroke. Še posebej manjšim, ki potrebujejo več pozornosti in skrbi, bo verjetno težko razložiti, da delate tudi doma in da takrat potrebujete mir in koncentracijo. Ob tem nas pogosto bremeni še občutek dolžnosti, da moramo pred začetkom dela poskrbeti za to, da je perilo oprano, kosilo skuhano in hiša klinično čista. Šele potem smo pripravljeni, da začnemo opravljati službene dolžnosti.

Bo pa v tem času verjetno manj drugih motilcev pri delu, kot so razni akviziterji, poštarji, ustavile so se renovacije stanovanj, ki znajo predvsem v blokih kaliti mir tudi v običajnih dneh.

5. Težave z odklopom od dela
Spiš doma. Delaš doma. Ješ doma. Ob delu doma je ponavadi težko ločiti zasebno in poslovno življenje. Pri njem nisi odvisen od uradnih ur in lahko dobesedno delaš od zgodnjega jutra do pozne noči. Celo življenje se vrti okoli tvojega dela. Če imaš rad svoje delo, tega na začetku morda ne sploh ne vidiš kot slabost. Toda kmalu bi lahko pregoriš, izoliraš se od družine, prijateljev, in je samo še delo, delo delo - na družino in prijatelje pozabiš oziroma odmisliš, da sploh so, da te potrebujejo. 

Kako ste si pa vi organizirali delo od doma v teh dneh? Se soočate še s kakšno pastjo, ki je nisem omenila.
Zanimajo me vaše izkušnje ... napišite jih v komentar.
0 Comments



Leave a Reply.

    Avtorica

    Picture

    Moje ime je Alenka.

    Po poklicu sem strokovnjakinja za odnose z javnostmi, story coach in mama.  Navdušena in predana knjižna blogerka. Poleg knjig imam rada tudi sodobno umetnost, nadvse ljubim potovanja in dobro kavo.

    Arhiv

    January 2021
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    March 2020
    November 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019

    RSS Feed

KONTAKTI

​Literarna lekarna
​

Alenka Štrukelj, s. p.
Gorenjskega odreda 14
SI-4000 Kranj

+386 40 478 009

literarnalekarna@gmail.com

SODELOVANJE


Odnosi z javnostmi in promocija

Knjižne recenzije

Nagradne igre

​Politika zasebnosti

Picture

    PIŠI MI ZA SODELOVANJE:

Pošlji

  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER