Literarna lekarna
  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER

Zvarki za odrasle

Komunicirajmo spoštljivo in z odprtim srcem

24/7/2018

0 Comments

 
Picture
Danes je vedno več govora o čuječnosti, osredotočeni pozornosti na tukaj in zdaj. To ne bi smelo veljati le za naša dejanja, temveč tudi za naš način komuniciranja. Dr. Marshall Rosenberg nam v knjigi Nenasilno sporazumevanje - jezik življenja na enostavnih primerih prikaže, kako bi na sočloveka osredotočen pogovor, z jasnim ciljem, kaj želimo z njim doseči, enostavno pomagal ustvariti večjo harmonijo v naših medosebnih odnosih.

Vsekakor knjiga, ki bi jo moral prebrati vsak izmed nas.
"Nenasilno komuniciranje temelji na zgodovinskih načelih nenasilja - naravnega stanja sočutja, ko v srcu ne nosimo sovraštva. Vse, kar vključuje nenasilno komuniciranje, že stoletja vemo o zavesti, jeziku, komunikacijskih spretnostih in uporabi naše notranje moči, ki nam omogoča, da delujemo s perspektive empatije do sebe in drugih, tudi v težkih okoliščinah. Opominja nas na to, kar že instinktivno vemo, kako dobro se počutimo, ko se avtentično povežemo z drugim človekom," pravi dr.  Marshall B. Rosenberg, utemeljitelj nenasilnega komuniciranja in ustanovitelj Centra za nenasilno komuniciranje, ki deluje v Albuquerqueu.
Nenasilno komuniciranje se začne z domnevo, da smo po naravi vsi sočutni in da se nasilnih strategij, bodisi verbalnih ali telesnih, naučimo, saj nas takega vedenja uči družba, podpira pa jih tudi naša prevladujoča kultura. Nenasilno komuniciranje pa tudi domneva, da si vsi ljudje delimo enake osnovne potrebe (po varnosti, ljubezni) in da vsa naša dejanja predstavljajo le strategije za izpolnjevanje ene ali več teh potreb.

V knjigi Nenasilno sporazumevanje - jezik življenja so predstavljene številne dinamične komunikacijske tehnike, ki jih uporablja Marshall Rosenberg, in ki učinkovito pomagajo pretvoriti običajno družbeno sprejemljivo komunikacijo, ki v nas vzbuja strah, stres, in nerazumevanje, v miren dialog. V knjigi so predstavljena preprosta orodja, s katerimi svoje izjave razbremenimo elementov prepričevanja, ampak skušamo najprej prepoznati svoja in sogovorčeva čustva, nato pa pogovor peljati v smeri, kjer bodo zadovoljene potrebe obeh. Na ta način bomo sposobni ustvariti trdne in sočutne vezi - tako s svojo družino, prijatelji, znanci, pa tudi z vsemi drugimi, s katerimi komuniciramo.

Temelj nenasilnega komuniciranja leži v zmožnosti sočutnega dajanja in sprejemanja. Te veščine temeljijo na zavedanju, da smo vsi med seboj povezani, ter da je "moč z" neprimerno boljši koncept kot "moč nad". Pri tem poudarja, da smo mi sami odgovorni za svoja dejanja in besede, sami izbiramo, kako se bomo odzvali na besede in dejanja drugih, ter sami odločamo, kako bomo prispevali k sodelovanju v odnosih. 


Zavedati se moramo, da so posamezna dejanja čustveno povsem nevtralni dogodki in da jim šele mi sami - glede na svoje trenutno razpoloženje, pretekle izkušnje ali naša pričakovanja - pripišemo pozitivno ali negativno čustvo in se v skladu z njim odzovemo. Z nenasilnim komuniciranjem se naučimo slišati lastne globlje potrebe in potrebe drugih, da jih identificiramo, da se jih zavemo in jih nato jasno izrazimo. Ko se osredotočimo na poslušanje svojih potreb - na to kaj vidimo, čutimo, potrebujemo in želimo, namesto na razčlenjevanje in obsojanje - odkrijemo globino našega lastnega sočutja. 

Skozi pozorno poslušanje sebe in drugih nenasilno komuniciranje krepi spoštovanje, pozornost in empatijo ter vzbuja skupno željo, da bi delovali iz srca. Gre za zelo preprosto tehniko, ki pa je močno transformativna. Čeprav se včasih zdi, da je jezik takšnega komuniciranja  na nek način okoren in zapleten, češ da uporablja preveč besed in preveč sprašuje. pa temelji na globokem zavedanju, skrbno izbranem jeziku, komunikacijskih spretnostih in uporabi naše notranje moči. Omogoča, da ostanemo človeški tudi v najtežjih trenutkih.

​V bistvu pri nenasilnem komuniciranju ne gre za nič novega; tak način komuniciranja poznamo že stoletja, a ga žal ne uporabljamo. Namen te knjige je, da nas spomni na to, kako se lahko bolje povežemo sami s seboj, in da ozavestimo, kako bi se lahko bolj povezali drug z drugim. Tega pa si verjetno želimo vsi mi.

Marshall B. Rosenberg: Nenasilno komuniciranje - jezik življenja
  • Originalni naslov: Nonviolent Communication: A Language of Life
  • Obseg/št. strani: 206
  • Datum izida: 2004
  • Jezik: slovenski
  • Vezava: mehka
  • ISBN/EAN: 961-238-384-7
  • Založba: Društvo svetovalcev zaupni telefon Samarijan
  • Prevajalka: Vera Boštjančič - Turk
Picture
0 Comments



Leave a Reply.


    Knjige leta 2020

    10 knjig leta 2019, ki jih ne boste mogli odložiti

    ​Priporočilni seznam poletnega branja 2019

    Pregled knjig, ki so najbolj zaznamovale moje leto 2018

    RSS Feed


KONTAKTI

​Literarna lekarna
​

Alenka Štrukelj, s. p.
Gorenjskega odreda 14
SI-4000 Kranj

+386 40 478 009

literarnalekarna@gmail.com

SODELOVANJE


Odnosi z javnostmi in promocija

Knjižne recenzije

Nagradne igre

​Politika zasebnosti

Picture

    PIŠI MI ZA SODELOVANJE:

Pošlji

  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER