Literarna lekarna
  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER

Zvarki za odrasle

V objemu narcisa

27/10/2019

0 Comments

 
Picture
Zdi se, da narcistična motnja, o kateri do nedavnega – razen pri obravnavi antične književnosti, v zgodbi o Narcisu, ki se je zaljubil v lasten odsev vodi – sploh nismo govorili, v času postmoderne družbe postaja vedno bolj sprejemljiva, če že ne prevladujoča oblika družbenega vedenja. Danes, ko je pomembno biti »in«, vedno v središču pozornosti, ko je pomembno, kakšne materialne dobrine poseduješ, kakšen obraz kažeš svetu, in ko družbeni mediji omogočajo, da pred široko množico sledilcev skrivamo svoj pravi obraz, so ustvarjeni idealni družbeni pogoji za preživetje narcisov. Nič čudnega torej, da je zato v zadnjih letih zaslediti porast pozornosti, ki jo tem patološkim vedenjskim odklonom v družbi namenjajo strokovnjaki. Prav tako se pojavlja vedno več poljudnih knjig, namenjenih splošni javnosti, v katerih avtorji opisujejo svoje lastne izkušnje s takim vedenjem, kako so bili zaradi takega vedenja njim bližnjih oseb osebno prizadeti in kako so se uspeli rešiti.
O tem govori tudi delo slovenske avtorice z naslovom V opoju narcisa. Loti Palmer je sama več kot štirideset let živela zapletena v mreže oseb z narcisistično osebno motnjo. Šele po dolgih letih depresije, ki je bila posledica s strani narcističnih oseb vsiljene percepcije nje same, je pomočjo psihiatrov in psihoterapevtov, študija strokovne literature ter prevpraševanja same sebe prišla do spoznanja, da ne svet ne ona sama nista taka, kakršna sta ji bila predstavljena. Šele ko si je bila pripravljena priznati, da ima težavo, je bila sposobna priti do spoznanja, da je taka, kakršna je v resnici, popolnoma v redu. In ko se je v popolnosti sprejela sama, si je tudi dovolila, da jo tako sprejmejo drugi in si priznala, da je vredna ljubezni in samospoštovanja. A to je bil šele začetek dolgotrajne in mukotrpne poti do osvoboditve iz narcisove mreže.

S spoznavanjem vzrokov patološkega vedenja in načinov delovanja take osebe ugotovimo, da je med eno in drugo skrajnostjo še veliko možnosti, da bi lahko nekatere preprečili, druge spodbudili, se jih naučili prepoznavati in se nanje primerno odzivati in se šele na podlagi vsega tega nazadnje odločili, ali ostati ali oditi. To je tudi edini način, da preprečimo, da bi se nam stvari ponavljale v naslednjem odnosu."

Loti Palmer nas s knjigo V opoju narcisa popelje globoko v svet narcisov in njihovih žrtev. Skozi najrazličnejše primere življenjskih zgodb nas vodi skozi načine prepoznavanja narcisovega delovanja, njegovih osebnostnih in psiholoških značilnosti do tega s kakšnimi težavami se lahko pri prepoznavanju le-teh srečujemo, kajti narcisovo glavno orožje delovanja je manipulacija, s katero zna proti žrtvi obrniti vse njene sorodnike in prijatelje. Narcisoidna motnja osebnosti namreč ni le ena, predstavlja spekter najrazličnejših intenzivnosti in dimenzij, od najbolj benignih za človekovo doživljanje sebe in okolice, v kateri živi narcis, prek najrazličnejših duševnih neuravnovešenosti, ki jih spremlja delovanje emocionalnih toksinov, ki povzročajo psihično nestabilnost, do resnih malignih stanj, ki so pogubna za družbo in okolico, v kateri se giblje narcisoidna oseba. Avtorica še posebej opozori na to, da oseb z narcistično osebnostno motnjo ne moremo spremeniti lahko pa spremenimo sebe in naš odziv na njegovo vedenje.

V drugem delu nam avtorica pokaže, kako lahko izstopimo iz začaranega kroga, v katerem smo se znašli v odnosu z narcisom. Da bi to lahko storili, se moramo najprej odločiti, na kakšen način želimo iz odnosa izstopiti, nato moramo pogledati globoko vase, da bi poiskali odgovore na vprašanja, kako smo se znašli v takem odnosu, in uvideti, kdo narcis v resnici je, in še posebej, kdo smo v resnici mi sami, kje so naše šibke točke in kaj potrebujemo, da bomo zacelili naše rane in da si bomo lahko spet zaupali. Šele na to bomo lahko odločno in brez obžalovanja sprejeli trdno in dokončno odločitev, da ne bomo več padli v narcisovo past.

Trdna odločitev, da tak odnos ni več del nas, pomen dobršen del rešitve težave, vendar dejansko pomeni šele začetek žrtvinega reševanja, zato nas za konec Loti Palmer popelje še skozi labirint do sreče. Ta ni lineraren, temveč je zavit in skrivnosten in od žrtve zahteva več, kot bo ta morda v prvem trenutku pripravljena storiti. Sreča je namreč stanje, ki pa ga ne dosežemo tako, da nekaj preberemo, se tega naučimo in to »postanemo«, niti ni ekstatično stanje večnega zadovoljstva. Srečo moramo najti v tem, da smo globoko v sebi zadovoljni sami s sabo in s svojim življenjem, da se s težavami spopademo samozavestno, da ne obupamo ob prvem trenutku šibkosti, predvsem pa da resnične sreče ne zamenjamo z lažnim upanjem in optimizmom. Do tega pa bomo lahko prišli le s stvarnimi cilji, postavitvijo pravih prioritet, med katerimi bomo sebe postavili na prvo mesto, s pozitivnimi prepričanji, predvsem pa s tem, da bomo zaupali in odpustili.

Zapis je bil prvič objavljen v prvi številki revije Knjigopis.

Loti Palmer: V OPOJU NARCISA
  • Jezik: slovenski
  • Datum izida: 15.03.2019
  • Število strani: 196
  • Vezava: mehka
  • ISBN/EAN: 9789617060027
  • Založba: Chiara
  • Žanr: psihologija, samopomoč
0 Comments



Leave a Reply.


    Knjige leta 2020

    10 knjig leta 2019, ki jih ne boste mogli odložiti

    ​Priporočilni seznam poletnega branja 2019

    Pregled knjig, ki so najbolj zaznamovale moje leto 2018

    RSS Feed


KONTAKTI

​Literarna lekarna
​

Alenka Štrukelj, s. p.
Gorenjskega odreda 14
SI-4000 Kranj

+386 40 478 009

literarnalekarna@gmail.com

SODELOVANJE


Odnosi z javnostmi in promocija

Knjižne recenzije

Nagradne igre

​Politika zasebnosti

Picture

    PIŠI MI ZA SODELOVANJE:

Pošlji

  • Domov
  • O meni
  • Drugi o meni
  • Sodelovanje
  • NEWSLETTER