LITERARNA LEKARNA V MEDIJIH

  • Books in the time of Corona (Culture.si, 25. 2. 2021)

    It all begins with an idea. Maybe you want to launch a business. Maybe you want to turn a hobby into something more. Or maybe you have a creative project to share with the world. Whatever it is, the way you tell your story online can make all the difference.

  • 12 knjig 12 založb, ki bodo izšle v letu 2021 (AIr Beletrina, 1. 2. 2021)

    Bralci vsako leto znova nestrpno pričakujejo, kaj nam pripravljajo založniki. Glede na programe, ki jih letos počasi objavljajo slovenske založbe, se zdi, da jim – vsaj kar se odkupa avtorskih pravic tiče – koronakriza ni prišla do živega …

  • The power of stories to Heal (Book Therapy podcast , 26. 3. 2021 )

    Join me today as I discuss the power of stories with prominent Slovenian story coach and book blogger Alenka Štrukelj, to heal us and transform us for the better.

  • Intervju Alenka Štrukelj (Raptas, Tomaž Srpčič, 23. 11. 2020)

    Po poklicu sem strokovnjakinja za odnose z javnostmi, knjižna blogerka, life coach in mama dvema sinovoma – ne nujno vedno v tem vrstnem redu. Poleg ustvarjanja vsebin za svoj blog in kanale družabnih omrežij trenutno delam tudi kot urednica in ustvarjalka vsebin spletnih strani za znane naročnike…

  • Telefon kdaj zamenjajte s knjigo (Igor Kavčič/Gorenjski glas, 27. 9. 2020)

    Kranjčanka Alenka Štrukelj je diplomirana komunikologinja z večletnimi izkušnjami na področju odnosov z javnostmi. Je zunanja sodelavka Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS in strokovna sodelavka projekta Nacionalni mesec skupnega branja. V Mestni knjižnici Kranj vodi bralno skupino in piše blog s pomenljivim naslovom Literarna lekarna. Seveda veliko in dobro bere, zato na svojem blogu in družbenih omrežjih vsem starim in novim bralcem sporoča, katerega knjižnega naslova nikakor ne smejo zgrešiti

  • Tudi knjižni blogi tlakujejo pot do bralcev (Radio ARS , 8. 9. 2020)

    Knjižni blogi v popolavi informacij postajajo vse bolj opazen vir priporočil za literaturo. Ob dnevu bralne pismenosti se sprašujemo, komu so knjižni blogi sploh namenjeni, če vemo, da bere vse manj ljudi? Izkušnje bodo delile Gospodična knjiga - Nina Prešern, Booknjiga - Urška Bračko in Literarna lekarna Alenka Štrukelj.

  • Pogovor o knjigi Sheile Heti: Materinstvo (Beletrina v živo, 10. 8. 2020)

    O romanu 𝑀𝑎𝑡𝑒𝑟𝑖𝑛𝑠𝑡𝑣𝑜 kanadske pisateljice Sheile Heti se je knjižna blogerka Alenka Štrukelj pogovarjala z antropologinjo Niko Kovač.

  • Slovenski knjižni blogerji, ki jih morate (s)poznati (Mozaik, 28. 5. 2020)

    Ljubko ime bloga, ki se poleg bogatega izbora del ponaša še s sodobnim estetskim dizajnom. Za njim stoji avtorica Alenka Štrukelj, ki ji ni vseeno, kakšne knjige berejo otroci in mladina. Zato tovrstna literarna dela, skrbno izbrana in dobro argumentirana, delujejo kot varno priporočilo vsem staršem, ki želijo na male nočne poličke svojih prestolonaslednikov postaviti najboljše primerke mladinskega leposlovja. Strokovno in hkrati sila pomirjujoče.

  • Knjižni vplivnež ali literarni kritik - komu sledi bralec, komu stroka? (Slovenski dnevi knjige 2020, 25. 5. 2020 )

    V digitalni dobi je bralec soočen s številnimi informacijami v zvezi s sodobno knjižno produkcijo, zato nas bo zanimalo, kako in na kakšen način vidijo svojo vlogo pri posredovanju teh informacij knjižni blogerji in literarni kritiki. Poskušali bomo odgovoriti na vprašanja o tem, kdo, zakaj in kako vpliva na bralno kulturo v Sloveniji, ter ali smo z digitalizacijo literarnih vsebin več pridobili ali izgubili.
    Sodelujoči: Alenka Štrukelj, Urška Bračko in
    Aljoša Harlamov.

  • Kako je karantena spremenila naše bralne navade (Airbeletrina, 14. 5. 2020 )

    Ne glede na to, kakšen odnos imamo do ukrepov, ki jih je prinesla pandemija koronavirusa – ali se z njimi strinjamo ali se nam zdijo pretirani, je ta močno vplivala na naš vsakdan. Večinoma smo zadnja dva meseca preživljali v zaprtih prostorih, stran od sorodnikov, prijateljev in znancev, dnevna rutina se je popolnoma ustavila, strah pred boleznijo pa je zarezal v še tako vase prepričane posameznike. Če drugega ne zato, ker smo bili vsak dan deležni pogosto nasprotujočih si informacij iz medijev in družbenih omrežij. Tesnoba, stiska, obup, jeza, depresija, strah pred prihodnostjo so in bodo tudi še dolgo po koncu omejevalnih ukrepov obvladovali naše misli in čustva – najsi tega zavedamo ali ne.

  • Razmišljanja literarne blogerke Alenke Štrukelj o spletnih knjigarnah v času krize (JAKRS, 7. 4. 2020)

    Objavljamo kratek zapis z naslovom 'Spletne knjigarne v času krize' literarne blogerke Alenke Štrukelj, ki piše blog Literarna lekarna. Ilustracija iz revije Ciciban je delo Davida Krančana.

  • B(r)log (Revija Novi zvon, št. IX/2 , 6. 4. 2020)

    Z veseljem vam v teh negotovih časih v obliki nove številke Novega zvona ponujamo varno zavetje literature. Tokrat lahko prebirate poezijo Patrika Kolarja, Tjaše Breznik, Urše Majcen, Nele Poberžnik, Kristjana Rakarja, Nika Škorjanca, Uršule Hrastar, Eme Odra Raščan in Katerine Ferk. Kratke zgodbe so napisali Rok Gominšek, Sandra Erpe, Hana Bujanović Kokot ter Aleš Oblak. Mojca Petaros je prevedla pesmi Giacoma Scottija, v b(r)logu pa predstavljamo Literarno lekarno.

  • 12 knjig leta 2020, ki se jih najbolj veselim (Air Beletrina, 1. 1. 2020)

    Novo leto prinaša nove začetke, nove pustolovščine, bralcem pa predvsem nove knjige. Že leto 2019 je prineslo odlično bero romanov, prihodnje leto lahko v tem oziru pričakujemo še boljši izbor, saj se zdi, kot da bi slovenski založniki kar tekmovali, kdo bo v svoj program umestil več nagrajenih naslovov. Seveda so njihovi programi pestrejši in bogatejši, a na mojem bralnem seznamu se bo zagotovo znašlo naslednjih dvanajst naslovov – predlagam vam po enega za vsak mesec.

  • Slovenski knjižni sejem 2019: Blogerski vpogled (25. 11. 2019 )

    Predstavitev slovenskih blogerjev

  • 10 knjig leta 2019, ki jih ne boste mogli odložiti (AirBeletrina, 6. 9. 2019 )

    ​Po dobri polovici leta nastopi idealen trenutek, da pogledamo, katere knjige so na nas naredile trajnejši vtis. Leto 2019 je prineslo nekaj presenetljivih prvencev ter težko pričakovanih nagrajenih prevodov, ki jih ne boste mogli odložiti.

  • Klepet Klepet: Alenka Štrukelj (VisitKranj.com; 20. 3. 2019)

    Tokrat se v Klepetu podajamo v magični svet knjig! Naša sogovornica je bila Alenka Štrukelj, ki knjige obožuje že od otroštva. To ljubezen deli s svetom na svojem blogu Literarna lekarna, kjer boste našli obilico knjižnih predlogov za odrasle in otroke. Z Alenko smo se pogovarjali o tem, zakaj je branje pomembno, njenih najljubših avtorjih, knjižnih junakih, našem mestu.

  • Čajanka knjižnih blogerk in blogerjev v Beletrinini knjigarni (Govori.se; 22. 2. 2019 )

    »Knjižni blogerji smo precej posebna vrsta, saj so tudi naše vsebine drugačne od popularnih modnih ali lepotnih. Tudi najbolj brani knjižni blogi ne dobijo plačanih objav, njihovi avtorji se kdaj pa kdaj lahko zadovoljijo s kakšno knjigo,« pravi Alenka Štrukelj in dodaja, da knjižni blogerji to počnejo zaradi ljubezni do knjig in ne zaradi zaslužka.

  • Literarna lekarna: Književni blog koji raduje odrasle i odgaja male čitatelje (Sandra Pocrnić Mlakar/Portal Naturala.hr, Doza inspiracije; 15. 11.2018)

    Iza bloga Literarna lekarna stoji Alenka Strukelj, kojoj su knjige bile pravi lijek kad je zbog pregorijevanja na poslu završila na višemjesečnom bolovanju ...

  • Saša Bešter: V ljudeh najprej opazi dobro

    17. 4. 2017
    Revija Ženska, št. 2/2017, str. 22-23

    O sebi skromno začenja, da se nima za drugačno in da se s posebnimi talenti in znanji ravno tako ne more hvaliti. V svojem življenju išče poti, ki jo zbližujejo s knjigami, s takšnimi, ki niso le predmet trenutne radovednosti, ampak vrelec navdiha za premagovanje vsakdanje enoličnosti....